A może do Mikkelvik w sierpniu?

Letnia wyprawa ponad 450 km za koło podbiegunowe do Mikkelvik. Załoga na safari z wielorybami w listopadzie już skompletowana.
Dla chętnych, którzy spóźnili się na rekrutację, znalazłem termin w środku lata. Na początku sierpnia (2-11.08.2017), zwolnił się kameralny, 5-osobowy apartament w tym cudnym miejscu.
 Rejon fjordu Skagøysundet i czterech wysp: Ringvassøya, Rebbenesøya, Nordkvaløya i Grotøya, przyciąga mnóstwo ryb. Ten ogromny archipelag tarlisk jest miejscem uczty wielu drapieżników: orki, humbaki, delfiny, foki, dorsze, halibuty... Jest bardzo rozległy i dziki. Obszar łowisk dostępnych z bazy, mierzy ponad 800 kilometrów kwadratowych. Znajdują się one bardzo blisko największego norweskiego miasta za kołem podbiegunowym - Tromso (ok. 70 tys. mieszkańców). Z lotniska do bazy tylko 83 km.


Wyjazd na początku sierpnia, gwarantuje jeszcze bardzo długi dzień polarny. Sierpień to doskonały czas na duże czarniaki, które wtedy już nieźle ucztują na małych rybach, żerujących na wykształconej drobnicy. Dynamiczny hol dużego czarniaka dostarcza dużą dawkę adrenaliny. Dorszy jest w tamtych łowiskach zatrzęsienie. Do archipelagu wchodzą ławice makreli. Pozwólcie, że wspomnę o królewskiej flądrze - halibucie. Niżej fragment filmu Pera Jonassona, zrealizowany po zachodniej stronie wyspy Grotøya. Dodam jeszcze, że od 2 do 11 sierpnia przypada pełnia księżyca, którą łowcy halibutów zza naszej zachodniej granicy nazywają "heilbutt vollmond". 


Znam to bajeczne łowisko, byłem w lipcu 2016 w czeskiej bazie w Dyrsfjorden. Tutaj obszerna fotorelacja z ubiegłorocznej wyprawy.
Na ew. niepogodę mamy w pobliżu bazy rozległe łowiska w fjordzie i to dosłownie 1 km od przystani. Możliwe, że w jeziorkach, których w promieniu 2 km od ośrodka jest kilkanaście, żyją pstrągi, palie albo inne łososiowate (sprawdzę to już w czerwcu). Warto zabrać lekką wędkę na te ryby.


Do dyspozycji będziemy mieli 1 dużą, szybką i bezpieczną łódż Kassboll 760. Na filmie, to ta z zadaszonym kokpitem.


 
Lecimy do Mikkelvik Brygge w dniach 2-11 sierpnia 2017 r. Wylot w środę 2 sierpnia z Gdańska lub Krakowa, powrót w piątek 11 sierpnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz