W jaki sposób podjąć halibuta - pętla na ogon czy osęka?

Właściwie to blogowanie i sklepik megavega zaczął się od pętli na ogon halibuta jakieś 4 lata temu. Osęki na wyposażeniu łodzi w Norwegii są delikatne i słabej jakości. Dlatego zawsze zabieram do Norwegii ww. akcesoria własnoręcznie zrobione. To solidne i sprawdzone w boju przyrządy. Przede wszystkim pętla na ogon halibuta mojej konstrukcji, nie kaleczy a kiedy nie chcę zabierać okazowej flądry do konsumpcji, mogę zwrócić jej wolność bez okaleczania ryby.
Skuteczność pętli na ogon halibuta megavega, sprawdzono już wielokrotnie na wielu łowiskach w Norwegii. Autor programu wędkarskiego "Taaaka ryba" - Jerzy Biedrzycki, wielokrotnie podejmował halibuty w Kanadzie w rejonie wyspy Vancouver. Można zobaczyć to w internecie na ipla tutaj.

Czy jednak wystarczy sama pętla?

Okazuje się, że do podjęcia halibuta do 30 kg wagi, pętla tak, co widać na filmie 

Co w przypadku, gdy holowaną płastugę ocaniamy na więcej wagi?
Jeżeli zamierzamy zwrócić jej wolność, wystarczy foto przy burcie łodzi, wyhaczenie i tyle.
W przypadku podejmowania do łodzi bardzo dużej ryby, polecam zaopatrzenie się w porządny, wypinany gaff na mocnej linie. Hak takiego przyrządu musi być mocny, najlepiej jeśli jest wykonany ze stali nierdzewnej. Przetestowałem w Sommaroy niewielki prototyp, używając go do wyjmowania z wody okazałych skrei. Zarówno twardość pręta jak i konstrukcja sprawdziły się znakomicie. Zakończyłem prace nad kilkoma modelami gaffa i osęki. Zdjęcia najnowszego modelu niżej.


Prosta osęka ze stali nierdzewnej, osadzona na sztywno w rękojeści z rurki PCV.

Bardzo solidny i duży gaff z pręta ze stali nierdzewnej fi10 mm. Osadzony w rękojeści z drewna z możliwościa wysunięcia. Hak usztywnia się przed obracaniem, bagnetami na pręcie wsuwanymi w gniazda wyfrezowane w rękojeści


 Grot haka gaffa i osęki jest bardzo ostry
Bagnet na trzonku haka,zapobiega obracaniu się haka...wchodzi w wyfrezowane i dokładnie dopasowane gniazda. 

Halibuta nie wolno podejmować na sztywnej osęce. W internecie są filmy, gdzie widać jak wędkarze tracą halibuty, które spinają się ze sztywnej osęki, odbijajac się np. ogonem od burty łodzi, bądź od samej powierzchni wody.

Osęki i gaffy wykonujemy na zamówienie. Sezon w pełni, więc trzeba wszystko zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pętla na ogon halibuta, cały czas dostępna w naszym klubowym sklepiku tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz