Pogoda w Norwegii.

Pierwszy raz na megavega o pogodzie a to przecież taki ważny temat dla wędkujących nie tylko w Norwegii. Przed każdym wyjściem w morze, musisz sprawdzić prognozę pogody.
Bardzo często mówi się, że prognozy są niedokładne. Faktycznie, czasem przewidywania zawodzą, zwłaszcza te długoterminowe, dlatego nie należy przywiązywać do nich zbyt dużej wagi. Jednak dwu-trzydniowa prognoza jest zwykle bardzo dokładna, choć modele synoptyczne nie są jeszcze idealne.


Trudno oczekiwać, że ktokolwiek będzie w stanie przewidzieć pogodę w stu procentach. Jednak rozbudowana sieć pomiarowo-obserwacyjna, najnowsza technologia i specjaliści pozwalają na coraz dokładniejsze przewidywanie zachowań natury. Proces powstawania prognozy pogody jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, między innymi od aktualnego stanu pogody, który uzyskujemy z obserwacji i pomiarów różnego rodzaju elementów.
Współcześnie operacyjnym prognozowaniem pogody zajmują się głównie maszyny. Oczywiście wciąż nieprzecenioną rolę odgrywa w tym procesie człowiek, który nieustannie udoskonala modele, które one wykorzystują. Niestety jest wiele ograniczeń wynikających z faktu wykorzystania tego typu metod. Poczynając od matematycznego, schematycznego ujęcia procesów zachodzących w atmosferze, poprzez wymykającą się tej metodzie teorię chaosu panującego w przyrodzie, po ograniczenia techniczne w mocy przeliczeniowej maszyn.
Mimo tych złożoności w prognozowaniu oraz nie sprawdzalności się prognoz w 100%%, bezwzględnie przed wyściem w morze a nawet znacznie wcześniej - już podczas planowania wyjścia następnego dnia, zawsze studiuję prognozy pogody i to w kilku źródłach.

Moje ulubione serwisy pogodowe, dosć dobrze sprawdzające się w Norwegi to:


Dziś omówię krótko ten ostatni serwis, który poznałem niedawno a jest niezwykle ciekawy i interaktywny. Mam też zainstalowaną wersję na Android w moim smartfonie. To bezpłatna aplikacja.


Nawigacja po ww. mapie jest niezwykle intuicyjna. Po prawej stronie w dolnym rogu są trzy okienka z rozwijaną opcją wyboru. Mam nadzieję, że się Wam przyda ta aplikacja. Wejdź na główną stronę windyty.com a znajdziesz więcej możliwości.
Zaglądajcie na megavega, wkrótce omówię yr.no oraz winfindera. Dobrze sprawdzać prognozy w kilku źródłach. Pogoda w Norwegii może zmienić się w mgnieniu oka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz