Gromadnik - sardela północy a może uwielbiany kapelan?

Gromadnik, zwany często kapelanem, to gatunek rybki z rodziny stynkowatych. "Występuje w arktycznych rejonach północnego Atlantyku – w zachodniej części do stanu Maine (USA), we wschodniej do wybrzeży południowej Norwegii. Zwykle daleko od brzegów w przydennych warstwach wody (do 300 m głębokości), nocą blisko powierzchni wody. Ryba otwartej toni wodnej; wykonuje pionowe wędrówki dobowe. Prowadzi stadny tryb życia. Liczebność ławic jest różna w poszczególnych porach roku i zależy od rocznika ryb wchodzących w ich skład" - cytat z Wikipedii.
Capelin odżywia się planktonem zaś większe osobniki jedzą dużo kryla i innych skorupiaków. Wieloryby, foki, dorsze, makrele, kalmary i ptaki morskie - wszystkie polują na gromadnika, w szczególności w okresie jego tarła kiedy to migruje w miliardach sztuk w kierunku południowym.

W pobliżu Sommaroy, tam gdzie w kwietniu będziemy wędkować, możecie zobaczyć wyżej na filmie ucztę waleni na śledziach i gromadnikach. Atakujące ssaki nurkują pod ławicę ryb i gwałtownie wypuszczając powietrze, wszystkie na raz energicznie wynurzają się z otwartymi paszczami, połykając setki kilogramów gromadnika i śledzia.

Puffin też nie pogardzi pysznym kapelanem.

Capelin tarło odbywa na piaszczystych plażach oraz na piaszczystym dnie w wieku 2-6 lat.  Samce po odbyciu tarła, mają bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności, co można zaobserwować na plażach po tarle. To prawie tak jak u łososi, jednak trudno się dziwić, gdyż gromadniki to "kuzyni" łososia. Mają nawet płetwę tłuszczową pomiędzy płetwami grzbietową i ogonową. Samce dorastają do 20 cm długości, natomiast samice mają do 25 cm. Ryby te mają oliwkowe do oliwkowo-zielonych grzbiety, przechodzące w srebro na bokach. Grzbiety samców półprzezroczyste po obu stronach ciała. Podczas tarła u samców mienią się na czerwono przednie fragmenty brzucha.
Sardelka północy jest ważną rybą paszową i ma zasadnicze znaczenie jako kluczowy pokarm dorsza atlantyckiego.
Komercyjnie poławiany gromadnik przerabiany jest na mączkę rybną i olej. Mięso gromadnika jest również cenione jako przysmak. Miąższ jest przyjemny w smaku, przypominający śledzia. Ikra gromadnika jest uważana za produkt wysokiej jakości. Norwegia eksportuje duże ilości kapelana do Japonii. Tam ikra gromadnika, czasami zmieszana z wasabi (to taki japoński chrzan, tylko bardziej ostry od naszego) lub zielonym barwnikiem spożywczym o smaku wasabi, spożywana jest jako "wasabi kawior".

Skoro dorsze i inne ryby uwielbiają gromadnika - pomyślałem, że dobrze byłoby mieć w arsenale przynęt wędkarskich w Norwegii, coś podobnego do tej rybki.
JERKY megavega to wypisz - wymaluj kapelan. Już w ub. roku zyskały sobie znaczne uznanie wędkarzy. Ba, nawet złowiono na jerkusie kilka halibutów. W tym roku dodajemy 2 nowe wagi główek: 180 i 280 g, aby zejść głębiej oraz przeciwdziałać mocniejszemu dryfowi. Ponadto na naszych klubowych wyprawch będziemy testować nowe modele - JERKY PRO, które oprócz bogatej palety kolorystycznej, pachną krabami i krewetkami! Większość ma zatopione w masie plastycznej, różnokolorowe brokatowe cekiny, imitujące łuski rannego gromadnika.

Niżej pierwsze 6 nowych kolorów Jerky Pro podczas zbrojenia do testów w kwietniu na Sommaroy.

Jeszcze się suszą w kuźni Zgreda

Wkrótce będą uzbrojone, niestety stracą kawałek gumowej główki. 

Jeszcze tylko magnesy, kotwice na huprovce i można łowić

JERKY to wyjątkowa przynęta. To swego rodzaju pilker-guma. Przynęta jest bardzo smukła a dodatkowo zakończona nietypowym ogonkiem, podobnym do zakończenia ogona grzechotnika. Kolega, który w ub. roku na łowisku Loppa złowił na JERKY 2 halibuty, ochrzcił przynętę jako "mysi ogonek". JERKY w przeciwieństwie do klasycznej gumy, pracuje podczas podbijania bardzo aktywnie horyzontalnie, czyli ślizgiem odjeżdża na boki. Prawdopodobnie to jest powodem jego skuteczności.

Blue Pearl Clear / blue-silver brokat

Bordo Motor Oil / srebrno-czerwony brokat

Dymiona Perła / srebrno-złoty brokat

Dymiona Marchew / czarno-czerwony brokat

Dymiony Motor Oil / czerwono-złoty brokat

Super Yellow Motor Oil / czerwony brokat

Kolorków w JERKY PRO jest Ci dostatek!

Jeżeli masz ochotę przetestować w Norwegii jakiś model nowego JERKY PRO, napisz do nas. 
Spiesz się, gdyż ilość testowych egzemplarzy jest ograniczona.

Mikser megavega z kolei jest bardzo podobny do samca gromadnika podczas tarła. Mikser jest smukły i dość długi (od 28 do 32 cm, w zależności od wagi główki). Wszystkie miksery uzbrojone kotwicą trzymaną przy body przynęty magnesem neodymowym na stingerze z huprovki 160 kg. Głowki w mikserach są identyczne jak w JERKY. Wykonałem kilka szt. mikserów do testów w kwietniu. Będzie relacja!

Porównanie wielkości Miksera z innymi przynętami z kolekcji nowości megavega 2016

Mikser SMOLT imitujący samca kapelana podczas tarła a wyżej Mikser BlueSilver z główką 230 g czeburaszka

Mikser Makrela a pod nim mikser SMOLT z główkami 180 g imitującymi samca kapelana podczas tarła 

Mikser megavega Makrela z główką 180 g a niżej Mikser BlueSilver z główką 280 g

Miksery BlueSilver uzbrojone kotwicą i assist hakiem tuż za główką, trzymanymi magnesami na grzbiecie. Wyżej JERKY dla porównania wielkości.

Wczoraj dotarły główki z pracowni Zgred. Zestaw Mikserów prawie gotowych do testów na Sommaroy. Jeszcze tylko magnesy, kotwica na huprovce i assist hak! Jak ja to wszystko zabiorę do samolotu??? ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz