Bez mapy ani rusz.

Dziś troszkę więcej tekstu a mniej grafiki. Zapewniam, że warto wczytać się, gdyż lektura będzie niezwykle przyjemna a wiedza bardzo przydatna. 
Mapa morska - rodzaj mapy będącej graficznym przedstawieniem obszarów morskich i przyległych do nich terenów przybrzeżnych.
Mapa tego typu zawiera informacje o głębokości wody, ukształtowaniu dna, przebiegu linii brzegowej, pływach, prądach, zagrożeniach nawigacyjnych, portach, mostach i wiele innych danych potrzebnych do bezpiecznej nawigacji. Umiejętność posługiwania się mapą jest niezbędna dla każdego nawigatora.
Mapy z największą skalą (mały mianownik), zawierają dużo szczegółów i są dokładniejsze. Pokazane są przede wszystkim płycizny i strefy zagrożenia. Ze względu na niezwykłe urozmaicenie, norweskie wybrzeże Norwegii jest dość trudne w nawigacji, zwłaszcza w rejonach archipelagów.
Mielizny, które są zaznaczone na mapie izobatą 5 m lub płytsze, powinny być traktowane z niezwykłą ostrożnością. Prawdopodobnie Twoja łódź może szybko znaleźć się na skałach, kiedy wystąpi bardzo niebezpieczne falowanie na takich płyciznach. Można to w porę przewidzieć i zauważyć, ale może zdarzyć się dość nagle.
Na szczęście żyjemy w czasie, kiedy mamy do dyspozycji znakomite i dokładne mapy elektroniczne współpracujące z satelitami.
Mapy papierowe można kupić w księgarniach i wydawnictwach morskich. Trudniej w Polsce nabyć mapę obszaru łowisk zwłaszcza tych na północy Norwegii. Jednak w okolicy, w której aktualnie przebywamy, warto zapytać o taką mapę w supermarkecie lub na stacji benzynowej. Ceny wahają się od 150 do 250 NOK. Ze względu na ich duży rozmiar, można uzyskać wspaniały widok na interesujący nas obszar morski. Najlepiej jeszcze w miejscu zakwaterowania trzeba przeanalizować mapę, aby zlokalizować wszystkie interesujące oraz niebezpieczne miejsca. Do stosowania na otwartej łodzi, mapy powinny być uprzednio laminowane.
Elektroniczne mapy można kupić na nośnikach takich jak płyty CD czy karty pamięci. Prezentują one obszary morskie na komputerze lub na ploterze. Obecnie bardzo przydatne mogą być mapy dostępne na popularne smartfony. Ze względu na firmę, wielkość i jakość mapy, ceny są zróżnicowane. Przykład: Bardzo dobrą mapę NAVIONICS Europe HD na Androida (m. in.: Morze Północne, Morze Bałtyckie i cała Norwegia) można aktualnie kupić za ok. 240 zł. Wyższej jakości profesjonalne mapy na łodziowe plotery mogą kosztować nawet 300 € tylko za samą północ Norwegii.
Dla własnej orientacji warto znać miejsca w internecie, gdzie on-line możemy przeglądać bardzo dobre mapy morskie o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości. 
Osobiście najczęściej korzystam z 2 takich możliwości:
1) kart.eniro.se - to szwedzka strona zawierająca również mapę Norwegii, znanej w Polsce "Panoramy Firm". Bardzo dobra i w miarę dokładna mapa. Niżej załączam przykładowy screen, edytowanego przeze mnie, rejonu archipelagu Sommaroy k/Tromso. kart.eniro.se, to bardzo bogate w menu mapy internetowe i przede wszystkim bezpłatne. Można uzyskać z dużym wyprzedzeniem cenne informacje o łowiskach. Mapy morskie - sjokart, informują przede wszystkim o izobatach (kontury linii głębokości). Jedna i ta sama zamknięta linia, określa taką samą głębokość wody w dowolnym miejscu tej linii. Izobaty zazwyczaj ograniczone są do okrągłych wartości (5 m, 10 m, 20 m, 30 m, 40 m, 50 m, 100m, 150m, 200m, 300m) w kart.eniro.se lub sonarowe, bardzo dokładne zagęszczenie w Navionics, szczegółowo omówione w artykule niżej. Im bardziej zagęszczone izobaty, tym bardziej stromy spadek dna morskiego. Idealne do wędkowania są podwodne góry (dorsz, czarniak) oraz płaskie 20-50-metrowej głębokości wypłycenia (halibutowe blaty - najlepiej z piaskiem czy żwirem). Identyfikacja takich miejsc jest łatwa. Głębokość jest widoczna po wyraźnie koliście ułożonych izobatach. W takich miejscach często są ryby, ponieważ przepływ pływowej wody doprowadza małe ryby - "żywność", dosłownie w paszczę drapieżnika, który przyczajony w cieniu przepływu za stokiem podwodnej góry, może łatwo czekać na ofiarę. Wystarczy napłynąć na takie miejsce i pozwolić zdryfować łodzi. Obserwacja sonaru tylko dopełni dzieła, pozwalając dokładniej zlokalizować ławicę. Zbyt duży dryf jest krótki i powoduje szybkie spłynięcie ze spotu. Potrzebne są wtedy cięższe przynęty albo użycie dryfkotwy (worek spowalniający łódź w dryfie), która zmniejsza dryf łodzi spowodowany przez wiatr i prąd. 


Kliknij w link pod zdjęciem wyżej a przejdziesz do interaktywnej mapy.
Niżej kilka wyjaśnień do nawigacji po ww. mapie i wskazówki do zaawansowanej edycji:
Po otwarciu mapy proszę klikać na linie, punkty oraz zaznaczone pola, pojawi się opis....
Ponadto można zmieniać skalę mapy (powiększać i pomniejszać) klikając "+" lub "-" albo kręcąc rolką myszy. Poza tym można edytować mapę, używajac menu w prawym dolnym rogu. Bogactwo edycji w kart.eniro.se to:
 • oznaczanie i opis punktów;
 • zmiana trybu mapy (sjokart - morska; flygfoto - satelitarna; hybryda oraz Kart - topograficzna) - prawy górny róg ekranu;
 • kreślenie linii prostych i łamanych;
 • pomiar odległości;
 • zaznaczanie obszarów;
 • określanie precyzyjnych koordynatów GPS
I tak po kolei, co oznacza menu w prawym dolnym narożniku ekranu:
- "+" i "-" służą do zmiany skali mapy, można robić to także rolką myszy;
- "celownik" - po kliknięciu w ten element menu, pojawi się na środku ekranu punkt, koordynat GPS w 4 formatach. Można go przesuwać po mapie "trzymając" lewym przyciskiem myszki, obserwując jak zmieniają się koordynaty;
- po kliknięciu w "miarkę", z rozwinietego podmenu można wybrać kilka pożytecznych narzędzi:
= Ta bort alla - usuwa wszystko z mapy (zawsze jednak, poprzez wcześniej zapisany link, można wrócić do mapy pierwotnej;
= Dela - generuje link do aktualnie wykonanej pracy, tylko tak można zapisać to, co już zrobione, następnie skopiować i zapisać link;
= Linje, Markor, Yta i Mat to narzędzia do "rysowania" na mapie :)
W dymkach można dodawać opisy!
Zawsze proszę poprzez Dela można wygenerować nowy link, aby nie utracić wykonanej pracy!

2) Navionics - to doskonałe i dokładne morskie mapy jeżeli chodzi o tryb sonar. 

link do interaktywnej mapy w internecie tego samego wycinka co wyżej

W przeciwieństwie do kart.eniro.se, Navionics posiada tryb sonar. Można również edytować, jednak wymaga to większego wtajemniczenia webmasterskiego. Producent również udostępnia Web API. Właczenie tej opcji dokonamy przyciskiem w lewym narożniku ekranu, a następnie klikając opcję "SonarCharts". Opcja ta działa od skali 0,5 nm i większej. Natychmiast uzyskamy zagęszczenie izobat co zdecydowanie poprawia obraz dna. W Navionics izobaty w trybie "SonarCharts" widzimy następująco (w zasadzie nas wędkarzy będą interesowały izobaty do 300 m):
 • od 0 do 30-go metra - co 0,5 m;
 • od 30 do 100-go metra - co 1 metr;
 • od 100 do 200-go metra - co 4 metry;
 • od 200 do 400-go metra - co 10 metrów; (praktycznie tylko do tych głębokości realnie łowimy w Norwegii)
 • od 400 do 800-go metra - co 20 metrów;
 • od 800 do 1000-go metra - co 40 metrów;
 • od 1000 do 2000-go metra - co 100 metrów;
 • a głębiej to chyba tylko łodzie podwodne o napędzie atomowym ;)
Ważne dla nas wędkarzy są oznaczenia dna. To na piasku i żwirku lubią maskować się halibuty i inne płastugi, zębacze lubią skaliste zakamarki i muszle oraz skorupiaki a małego czarniaka i dorsza możecie szukać wśród wodorostów. Na mapach oznaczenia gruntu występują w postaci skrótów - jedna duża litera, lub kombinacja 2 liter - mała i duża. W tabeli niżej, co to oznacza:


Na koniec tabela konwersji mil morskich na kilometry.

UWAGA!
Na życzenie wykonuję papierowe i zalaminowane, profesjonalne morskie mapy norweskiego wybrzeża w formatach A4 i A3.
Jesteś zainteresowany zalaminowaną mapą papierową dowolnego obszaru Norwegii, napisz lub zadzwoń a omówimy szczegóły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz