Pływy morskie

Pływy morskie (przypływy i odpływy) – regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie. Wywołuje je zjawisko pływowe, którego przyczyną są siły grawitacyjne Księżyca i Słońca. (źródło: Wikipedia)
Pływy morskie są powtarzającą się cyklicznie zmianą poziomu morza w następujących fazach: 


  • Przez kilka godzin poziom wody wzrasta i zalewa plażę;
  • Woda osiąga swój najwyższy poziom;
  • Poziom wody się obniża w ciągu kilku godzin podczas odpływu;
  • Poziom wody przestaje się obniżać, gdy osiąga swój najniższy poziom.

W momencie, w którym poziom wody przestaje się obniżać, woda jest najspokojniejsza. Wówczas pływ zmienia kierunek i "zawraca". Zazwyczaj moment, w którym woda jest spokojna, występuje w okresie najwyższego bądź najniższego poziomu, ale istnieją także miejsca, w których zjawisko to występuje w innych momentach. Pływy i związane z nimi kierunki prądów są głównymi elementami naszych wędkarskich sukcesów! Dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę o pływach morskich. Łatwo zapamiętać następującą regułę:
  • 4 dni po pełni księżyca oraz 4 dni po nowiu = silny prąd i duże pływy;
  • 4 dni po "półksiężycu" = słabszy prąd i niskie pływy.
Z fazami księżyca można zapoznać się na przykład tutaj: Fazy księżyca
Należy pamiętać, że duży wpływ na wysokość fali pływowej ma wiejący wiatr. Powiew od morza może spowodować wzrost fali pływowej powodującej niekiedy podtopienia a nawet powodzie. Wiatr od lądu działa odwrotnie.
Woda podczas przypływu, wzbudza ożywiony ruch wszystkiego co żyje w zalewanym miejscu. To przyciąga małe ryby i inne morskie żyjątka. Za drobnicą podążają z kolei większe drapieżniki. Wędkując, mamy wtedy szybszy dryf, więcj przemieszczamy się, a tym samym dużo większy jest obszar poszukiwania ryb. Czynniki te są szczególnie ważne. Szczególnie imponujące są prądy pływowe w cieśninach i przewężeniach między wyspami. Od najsilniejszych prądów swoje nazwy biorą słynne już norweskie cieśniny jak choćby Saltstraumen niedaleko Bodo w Norwegii. Jest on jednym z najsilniejszych morskich prądów pływowych na świecie. 
Kto w odpowiednim czasie, na dwie godziny przed i po szczycie pływu rozpocznie połowy, możne doświadczyć magicznych chwil.
Odpływ też ma swoje zalety, czasami też biorą ryby bo...z rybami nigdy nie wie, oj nie wie się! Jednak na pewno można zbierać mule i przyrządzić pyszne danie!
Ale wędkarstwo jest trudne i wymaga doświadczenia. Uważaj! Woda ma ogromne możliwości. Pływanie w takim prądzie wymaga dobrej łodzi ze sprawnym i odpowiednio mocnym silnikiem oraz odpowiedniego sternika, który dokładnie zna miejscowe warunki. 
Bardzo dokładnie sprawdzisz pływy w Norwegii, wchodząc na tę stronę. Wystarczy po załadowaniu, w wyszukiwarce wpisać nazwę miejsca gdzie się znajdujesz. Uwaga na norweskie znaki w nazwach miejscowości.


Życzę udanych wypraw, wielu okazowych ryb! Proszę o udostępnianie i ew. komentarze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz