Jak masz chęć, to sobie wkręć - wkrętki megavega.

Nie zamierzam wkręcać Wam niczego niestosownego a tymbardziej w nic Was również dziś nie wkręcę. Ewentualnie sami wkręcicie w luźną gumę wkrętkę (shallow screw, shallowskruv, corkscrew, czy korkociąg). Myślę, że wtedy otworzą się przed Wami nowe możliwości zbrojenia przynęt. Mało tego. Pojawi się przed Wami szerokie pole do eksperymentów i elastycznego wykorzystania jednej tylko gumy w różnych głębokościach łowiska.
Od pół roku czytam i oglądam video na ten temat. Wkrętki prawdopodobnie pierwsi zaczęli stosować Szwedzi, zbrojąc na lekko duże szczupakowe gumy, aby móc łowić płytko (shallow - znaczy po angielsku płytko). To doskonałe, wg mnie rozwiązanie. Myślę, że sprawdzi się w morzu w Norwegii.
Pora abym podzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z wkrętkami do luźnych gum (loose body), przeznaczonych na grube ryby. Zima długa, dlatego czasu na eksperymenty było nie mało.
Na polskim rynku wędkarskim oraz na przeróżnych aukcjach zagranicznych, zauważyłem małe wkrętki na słodką wodę. Wykonano je ze zbyt cienkiego i miękkiego drutu, aby użyć go w Norwegii. Drut użyty do ich wykonania, nie zawsze jest nierdzewny, więc nie nadaje się do morskich połowów. Robiąc testy odkryłem, że niektóre mają wady konstrukcyjne, mogące podczas połowu spowodować awarię wkrętki i nawet utratę ryby życia. Niektóre mają też zbyt małą ilość zwojów drutu przy uchu - oczku, za które zapniemy agrafkę i dozbrojkę. Czasami nie ma nawet jednego pełnego owinięcia. Może wtedy nastąpić rozciągnięcie takiego ucha i awaria. Zamieszczam w artykule niżej zdjęcia wkrętek, które nie przeszły prób wytrzymałościowych.

Wkrętka typu "trójnik", nieprawidłowo zwinięta

Poprawnie zwinięta wkrętka - trójnik megavega. Siły podczas holu ryby występują pomiędzy górnym i dolnym uchem. We wkrętce megavega nie ma słabego punktu, gdyż owijkę obciąża tylko guma. Najcięższe luźne gumy, które są mi znane, ważą 230 g. W wodzie każde zanurzone ciało, podlega prawu Archimedesa, luźna guma zwłaszcza gdyż wypiera prawie tyle wody ile sama waży. W gruncie rzeczy, każda guma na wkrętce, niewiele obciąży owijkę pod uchem.

Poprawne ucho wkrętki megavega, minimum dwa pełne i ciasne zwoje owijki przy uchu. Równo i ciasno przylegająca do głównego drutu końcówka owijki. Idealnie odcięty koniec drutu nie spowoduje zaczepów plecionki.

Istnieją różne typy wkrętek. Ww. trójnik ma zastosowanie do zbrojenia na lekko dużych luźnych gum, o pękatych brzuszkach: SG Herring 32 i 25 cm, Hammer, duże Relaxy, duże Strike Pro itp.
Do zbrojenia smukłych luźnych gum oraz gum nie przekraczających 20 cm możemy zastosować wkrętki proste. Spotkałem 2 rodzaje takich wkrętek: z pilotem i bez pilota.


Nieprawidłowa wkrętka nieznanej firmy, z pilotem bez owijki pod uchem

Prawidłowo zwinięte wkrętki z pilotem megavega i 1 zwojem owijki ucha

Pilot - prosty drut wewnątrz zwoju sprężyny - moim zdaniem jest zbędny. Wkręcanie w gumę zawsze ją przecina w miejscu zwoju korkociągu. Pilot robi dodatkowe cięcie gumy. Prawdopodobnie zastosowano go do łatwiejszego wkręcania w luźną gumę. Uzbroiłem bardzo dużo gum wkrętkami oraz trójnikami megavega bez tego pilota i nie miałem żadnych problemów z prostym i równym wkręcaniem wkrętki. Bez pilota idzie gładko, równo i łatwo.
Wystarczające są poprawnie zwinięte wkrętki proste bez pilota. W klubie megavega mamy je w 3 podstawowych rozmiarach: nr 3, nr 4 i nr 5. Na życzenie zrobimy z pilotem :)
Wszystkie nasze wkrętki wykonane są z najwyższej jakości zimnowalcowanego drutu ze stali nierdzewnej chromo-niklowej 316 LSi. Zdecydowanie średnica 1 mm wystarczy. Ucho zostało poddawane sile zrywającej 50 kg i nie odkształciło się! Użycie zbyt miękkiego drutu woblerowego może ułatwia zginanie ale także ułatwia rybie rozginanie.
Na zamówienie możemy wykonać wkrętki z drutu 1,6 mm czy nawet 2 mm. Takich dużych wkrętek używałem w 2016 r do wkręcania w filet. O tej metodzie łowienia w kolejnym artykule.

Średnice zewnętrzne zwojów wkrętek są nast: nr 3 = 5,2 mm, do najmniejszych gum; nr 4 = 6,6 mm, do średnich gum; nr 5 = 8 mm, do największych gum. Długości wkrętek odpowiednio: 4; 4,5 i 5 cm.

A - wkrętki do "mięsa", można wkręcić w filet - (tutaj na zdjęciu, jeszcze zwijane ręcznie bez użycia odpowiednich giętarek); B - wkrętki trójniki do największych i pękatych gum; #3, #4 i #5 - wkrętki proste do smukłych gum.

Temat wkrętek jest bardzo rozwojowy. Zaglądajcie proszę na naszego bloga oraz profil na facebooku. Już za 12 dni, jak Neptun pozwoli będą pierwsze połowy, również na zestawy przynęt uzbrojone na lekko wkrętkami i obciążone czeburaszkami morskimi. Luźna guma uzbrojona na lekko z wkretkami i dociążana odpowiednią czeburaszką morską megavega, będzie bardzo selektywną przynętą na różnych głębokościach.

Przykładowy film ze zbrojenia wkrętkami.Dla niecierpliwych, którzy nie chcą czekać na nasze marcowe testy, wkrętki są już dostępne w sklepiku klubowym megavega.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz