Cooler megavega - czyli jak przywieźć filety z wyprawy?

"Jak mówi hasło reklamowe „ryba wpływa na wszystko” i rzeczywiście dzięki swojej wysokiej wartości odżywczej ryby mają szeroki korzystny wpływ na organizm. Znajdziemy w nich bowiem pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D ale również szereg składników mineralnych jak jod, selen, fluor, magnez, wapń."
Nie jedziemy jednak do Norwegii po ryby, taniej w sklepie rybnym w Polsce. Skoro jednak można zgodnie z limitami, przywieźć złowione przez siebie 15 kg filetów oraz trofeum w całości, to dlaczego nie? Pytają mnie często wędkarze, jadący po raz pierwszy: jak przewieźć zamrożone filety bez straty ich jakości?

Oprócz przyjemności łowienia i konsumowania złowionych przez siebie ryb, możesz zabrać z wyprawy do domu odpowiednio przygotowane i zamrożone filety. Przepisy celne w Norwegii pozwalają na wywóz 15 kg filetów ryb morskich oraz jednego okazu w całości jako trofeum. 
Aby filety nie uległy rozmrożeniu podczas podróży, należy je starannie zapakować. 
Idealnym rozwiązaniem są proponowane przez nas pudełka styropianowe o zgrabnym wymiarze zew. 60/24/40 cm i pojemności 33 l. Ścianki tego pudełka maja grubość 3 cm co jest wystarczające, aby dobrze zamrożone filety, dotarły do celu w stanie nie rozmrożonym. (Podobnej wielkości i pojemnosci pudełka dostępne np. w Makro, mają ścianki 2,5 cm grubości. Są przez to słabsze mechanicznie i termicznie). Pokrywka naszego pudełka ma idealnie dopasowaną wypustkę - krawędź na całym obwodzie skrzynki. Pozwala to na dokładne i szczelne zamknięcie. Aby nie rozszczelnić pokrywki, pudełko napełnione filetami, zawsze owijam folią ratunkową. Całość przewijam kilka razy folią stretch. Osobiście kilka razy woziłem tak zapakowane filety nawet z najdalszych łowisk Norwegii (Nordkapp - Gjesvaer oraz Havoysund). Podczas 55 godzin podróży samochodem zawsze filety dowiozłem zamrożone!
A co z podróżą samolotem?
W tym przypadku nasze pudełko styropianowe jest nadzwyczajne, gdyż podróż jest bardzo krótka. Trwa łącznie z odprawami i dojazdem na lotnisko od 12 do 20 godzin. Aby uniknąć zniszczenia styropianu podczas odpraw i przeładunku na lotniskach, mamy bardzo poręczną i mocną torbę. Pomieści ona w swoim wnętrzu, oprócz pudełka z rybami (15 kg), jeszcze ok. 3 kg innego wyposażenia. Waga pustej torby z pustym pudełkiem = zaledwie 1,8 kg! Idealnie na 20-kilogramowy dodatkowy bagaż lotniczy. W drodze do Norwegii możemy zapakować artykuły spożywcze, stanowiące prowiant na wyprawę.


 Wewnątrz torby po załadowaniu styropianu pozostają jeszcze wolne przestrzenie po obu największych ściankach pudełka. Torba posiada dwie duże kieszenie boczne a z frontu 4 dodatkowe, zamykane na suwak kieszonki. Torba posiada pas z regulacja długości, usztywniony spód i dwa uchwyty.
Właściwości:
  • Lekkość
  • Wysoka odporność mechaniczna
  • Doskonała izolacyjność termiczna: utrzymują towar w niskich temeraturach
  • Estetyka: nowoczesny i ergonomiczny design
  • Przyjazne dla środowiska: w 100% przetwarzalne
Materiał: polistyren spienialny (EPS)
  • Gęstość spieniania: 23/25 g/l - gwarancja wysokiej wytrzymałości mechanicznej
  • Kolor: biały 
Certyfikacja:
  • Atest PZH do kontaktu i przewozu produktów spożywczych i farmaceutycznych
  • Produkowane w systemie HACCP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz